Fényképek szkennelése, fotó digitalizálás

Fotóink még gondos tárolás ellenére is folyamatosan öregszenek.

Karcolódnak, fakulnak, elszíneződnek, gyűrődnek.


Ennek az elkerülhetetlen folyamtnak ugyan nem tudunk gátat szabni, azonban a jelenlegi állapotot szkenneléssel meg lehet őrizni, sőt, a képeket fel lehet újítani. A digital11 digitalizáló stúdió legelső szolgáltatása a fotók szkennelése volt, kezdetben csak ezzel foglalkoztunk, így rengeteg tapasztalat gyűlt össze tudástárunkban.

Fénykép szkennelés árak

Minimum megrendelési érték: 500 Ft. Ahol külön nem jelöltük, ott az árak maximum A4 méretű képekre vonatkoznak.

300 dpi felbontásban
100 Ft/db
600 dpi felbontásban
110 Ft/db
1200 dpi felbontásban
180 Ft/db
ragasztott albumból szkennelés felára
70 Ft/db
A4<A3 képek, 300 dpi
500 Ft/db
A4<A3 képek, 600 dpi
600 Ft/db
A4<A3 képek, 1200 dpi
1400 Ft/db

Benned is felmerültek már az alábbi problémák, kérdések?

Rengeteg fotó van a családban, rendszerezni szeretném, de nem férnek el a szekrényben!

Fényképeink, papírképeink általában albumokban vagy tasakokban hevernek - jó esetben a polcon, rosszabb esetben egy doboz, vagy a pince mélyén. 

Ezt mind megkapod, ha ránk bízod fényképeidet:

Szkennelés során a fotókat megtisztítjuk a fizikai szennyeződéstől, csúcsminőségű fotószkennerrel beszkenneljük az általad választott felbontásban, az általad választott formátumban, ami lehet jpg vagy tif, a szkennelt képeket irányba forgatjuk, kiegyensítjük, levágjuk a széleit, kontraszt- és fényerőjavítást végzünk, korrigáljuk a torzult színeket. Ezeket a szolgáltatásokat áraink mind tartalmazzák!

Ha a képeket feliratozott borítékokban adod át, akkor az adott fotókat tartalmazó mappákat ugyanúgy fogjuk elnevezni.

Az erősebben sérült fotókat kérésre retusáljuk. Sőt, szkennelt fotóidból feljavított reprodukciót is kérhetsz!


Ezekből a fontos fotókból rendszerint csak egy példány lelhető fel egy családban - pedig pl. a gyerekek kirepülésével fontos lehet a család minden tagjának, hogy egy-egy családi nyaralás, ünnepek, különleges családi alkalmak fényképen megörökített emlékei megmaradjanak, bármikor visszanézhetők legyenek.

Vagy lehet, hogy a háztartásban fellelhető összes képet - vagy egy részét - méltóképpen szeretnénk archiválni, mivel az albumokban, tasakokban lévő fényképek túl sok helyet foglalnak. Az így felszabaduló albumokat pedig eltennénk a padlásra, vagy olyan helyen szeretnénk tárolni, ahol nem tudunk minden nap hozzáférni a fényképekhez.

Fotóink digitalizálásával méltó helyet kaphatnak képi emlékeink, és nem csak egy helyen, hanem akár a család összes tagjánál, sőt, akár meg is oszthatjuk a nagyvilággal.

 

Van otthon szkennerem, minek bíznám másra a digitalizálást?

Kétségtelen, hogy bárki számára hozzáférhetők az egyszerű, olcsó szkennerek, amelyek néhány fotó vagy újságcikk szkenneléséig viszonylag kielégítő eredményt produkálnak. A multifunkciós készülékekről sajnos tapasztalataink szerint már ez sem mondható el, azok legfeljebb iratok, újságok szkennelésére alkalmasak, fényképek digitalizálására inkább a modern készülékek alkalmasak - szoftveres hiányosságuk miatt azonban meglehetősen körülményes. Viszont ha nem csak kielégítő eredményt szeretnénk, hanem tökéleteset, mindenképpen érdemes olyan szakemberre bízni a digitalizálást, akinek ez a fő foglalkozása. Arról nem is beszélve, hogy a szkennelés meglehetősen időigényes, és folyamatos odafigyelést igénylő munka, ezért otthoni körülmények között egy néhány száz-, vagy akár többezer darabos családi album szkennelése is akár heteketig, hónapokig eltarthat, ha csak szabadidőnkben tudunk ezzel foglalkozni.

 

Tehát digitalizálni kellene a fotóimat, de honnan tudom, hogy melyik a megfelelő felbontás?

Kis méretű (igazolványkép méretű, vagy annál kicsivel nagyobb), régi papírképeket érdemes nagyobb felbontásban digitalizálni: egyrészt részletgazdagabb lesz, másrészt a későbbi képjavításokat is érdemes nagyobb méretben elvégezni. Ezeknél a kis képeknél az ajánlott felbontás 1200 dpi.

Normál 9x13 cm, 10x15 cm, vagy annál nagyobb méretű fényképeket elegendő kisebb felbontásban digitalizálni, ezeknél az ajánlott felbontás 600 dpi - kivéve akkor, ha nagyméretű reprodukciókat szeretnénk készíteni, vagy értékes, családi kinccsel felérő emlékekről van szó. Ebben az esetben 1200 dpi ajánlott. Amennyiben kizárólag laptopon vagy kisebb monitoron nézegetnénk a képeket, normál méretű fényképek esetében elegendő lehet a 300 dpi felbontás is.

 

Ragasztott albumban vannak a képeim - megoldható a szkennelés?

Természetesen igen. Régen nagy divat volt - egész pontosan nem nagyon volt más a ragasztott albumokon kívül. Ez a digitalizálást ugyan kicsit megnehezíti, de nem teszi lehetetlenné. Amennyiben az egyes lapok felfekszenek az olvasóüvegre, nincs probléma.

Ez is érdekelhet:


Dia- és negatív film szkennelés

Videokazetta digitalizálás

Fotókidolgozás